عکس پست جذابیت
انتخاب جنسی, جفت یابی, روان‌شناسی تکاملی, زیست‌شناسی,

چه ویژگی‌هایی از خانم‌ها و آقایان برای جنس مخالف جذابیت بیشتری دارند؟

4 دیدگاه

اگر در گوگل، «رازهای جذاب بودن» را سرچ کنید بیش از ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نتیجه برای شما می‌آورد. اگر همین عنوان را به انگلیسی سرچ کنید، این عدد به ۸۱ میلیون (تقریبا به ازای هر ایرانی ۱ راز) خواهد رسید!

آیا واقعا ملاک مشخصی برای جذابیت وجود دارد؟ زنانی که حتی نوزادان و مردان نابینا را نیز به خود جذب می‌کنند چه ویژگی‌هایی دارند؟ آقایان باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند تا راحت‌تر «بله» را بشنوند؟ بیایید به‌صورت علمی ملاک‌های جذابیت را بررسی کنیم. پژوهش‌هایی که در منابعِ مورد استفاده (انتهای متن در قسمت منابع می‌توانید مشاهده کنید) آمده را برای علاقه‌مندان به‌صورت هایپرلینک به متن اضافه کردم.

شماره چهارم نشریه روان شناسی تکاملی
روان‌شناسی, روان‌شناسی تکاملی,

چهارمین شماره از نشریه‌ی روان‌شناسی تکاملی منتشر شد

بدون دیدگاه

گمان می‌کنید انسان در لحظه‌ی اینجا و اکنون چقدر به فرایندهای ذهنی و عصبی خود آگاه است؟ و چقدر پندار آگاهی‌ در آدمی، مادرِ حدسِ سادگیِ این فرایندهاست؟ بر روی مشاهده مطلب کلیک کنید

شماره سوم نشریه روان شناسی تکاملی
تکامل, روان‌شناسی, روان‌شناسی تکاملی,

سومین شماره از نشریه‌ی روان‌شناسی تکاملی منتشر شد

2 دیدگاه

چرا روان‌شناسی تکاملی مهم است؟


روان‌شناسی تکاملی؛ بر خلاف سایر رویکردهای روان‌شناسی،‌ در مقابل رویکردهای رقیب قرار نمی‌گیرد. روان‌شناسی تکاملی را می‌توان یک متاپارادایم در روان‌شناسی و حتا علوم اجتماعی دانست. این علم به نسبت نوظهور، آمده تا همانند چتری بر سر تمام روان‌شناسی سایه بیفکند. برروی مشاهده مطلب کلیک کنید.

Untitled-1
تکامل, تکامل هیجان, روان‌شناسی, روان‌شناسی تکاملی, زیست‌شناسی,

دومین شماره از دومین دوره‌ی نشریه‌ی روان‌شناسی تکاملی منتشر شد

بدون دیدگاه

هدف ما گسترش دانش و اندیشه‌ورزی است و شما هم‌قدمان و حامیان ما در این راه هستید و می‌توانید هرهفته در نشریه روان‌شناسی تکاملی با صرف کمترین زمان و به رایگان، جدیدترین‌ها و مهمترین‌های شاخه‌ی علم روان‌شناسی معاصر، روان‌شناسی تکاملی، را مطالعه کنید. مثل همیشه منتظر انتقادات و نظراتتان هستیم. برای دانلود نشریه بر روی مشاهده مطلب کلیک کنید.

نشریه روان‌شناسی تکاملی
تکامل هیجان, روان‌شناسی تکاملی,

شماره اول از دومین دوره‌ی نشریه‌ی روان‌شناسی تکاملی منتشر شد

بدون دیدگاه

در  تابستان ۱۳۹۸، نخستین دوره از نشریه‌ی روانشناسی تکاملی در ده نسخه منتشر شد. لطف و حمایت شما عزیزان در هفت ماه گذشته، انگیزهای شد تا برای انتشار دوره‌ی دوم نشریه اقدام کنیم. سبک و سیاقمان در این گام، چون سابق خواهد بود و هر هفته، شمارهای از نشریه با تعداد صفحات کم منتشر خواهد شد و ما مثل همیشه منتظر انتقادات و نظرات شما خواهیم بود. همچنان هدفمان این است که بتوانیم در تلاطم‌‌ها و گرفتاری‌های زندگی، با صرف کمترین زمان و به رایگان، جدیدترین‌ها و مهمترین‌های شاخه‌ی علم روانشناسی معاصر، روانشناسی تکاملی، را مطالعه کنید. برای دانلود نشریه بر روی مشاهده مطلب کلیک نمایید.

Ecast web
تکامل, روان‌شناسی تکاملی, فلسفه,

شایستگی در برابر واقعیت تکامل؛ فرضیه؟ نظریه؟ یا فکت؟

بدون دیدگاه

قسمت پنجم ای­‌کست منتشر شد. در این قسمت گزیده‌­ یکی از سخنرانی­‌های دکتر دانلد هافمن، نویسنده کتاب جنجالی پرونده­‌ای علیه واقعیت را خواهیم شنید. هافمن در این کتاب سعی دارد نشان دهد که چطور و چرا واقعیت جهان با آنچه که انسان­‌ها درک می­‌کنند؛ متفاوت است. در بخش «علم چیست» از احتمال برخورد ایدئولوژیک دانشمندان با علم صحبت می‌­کنیم و در بخش «باورهای غلط درباره نظریه تکامل» هم به بیان تعریف‌­ها و تفاوت‌­های نظریه، فرضیه و فکت می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم تکامل در کدام دسته­‌بندی قرار می­‌گیرد.برای شنیدن قسمت پنجم و خواندن متن آن با ما همراه باشید.

باور یا آیین؟
روان‌شناسی تکاملی,

باور یا آیین؟ – تحلیل تکاملی مناسک و دلایل آن‌ها

بدون دیدگاه

باور، به معنی تصورِ درست بودنِ چیزی است. مثلاً باور به این‌ که الآن شب است، یعنی تصورِ این که الآن شب است؛ (ممکن است شواهد تجربی آن را تأیید کنند مثلاً آسمان تاریک باشد، یا تأیید نکنند و خورشید در آسمان باشد). اما آیا باورهای ما تعیّن‌بخشِ رفتارهای­مان هستند؟

بازاریابی
بازاریابی, روان‌شناسی, روان‌شناسی تکاملی, زیست‌شناسی,

بازاریابی چه‌طور می‌تواند از روان‌شناسی تکاملی کمک بگیرد؟ – بخش دوم

بدون دیدگاه

در بخش نخست بازاریابی و روان‌شناسی تکاملی، نحوه‌ی تکامل همکاری بین انسان‌ها را بیان کردیم و دیدیم برای داد و ستد متقابل اجتماعی، نیاز به سه شرطی که آکس لورد بیان کرد، داریم.